Péče o piercing po návštěvě studia


pece-o-piercing

 

Po příchodu domů, sejměte krycí náplast. Je-li piercing krytý oblečením, je potřeba dbát na to, aby oblečení bylo čisté a umožňovalo cirkulaci vzduchu.  První dezinfikování proveďte cca po 3–4 hod. Nic se nestane, pokud dezinfekci ponecháte až na druhý den ráno.

Kolem vpichu se během hojení bude tvořit a zasychat jemně nažloutlý tkáňový mok. Tuto tekutinu nezaměňujte s hnisem, ten by byl žlutý až zelený a doprovázela by jej bolest a horkost v okolí piercingu. Tento tkáňový mok vždy před dezinfikováním odstraňte vatovým tampónem namočeným v teplé vodě či solném roztoku. Nikdy jej neodlupujte nasucho – došlo by k narušení a poškození hojící se vnitřní části.

Zarudnutí, podráždění a otok v prvním týdnu nejsou ničím neobvyklým. Piercing je vhodné ošetřovat 2x – 3x denně, po dobu zhruba prvního měsíce po aplikaci. Já spíše radím po dobu vytékání zmíněného tkáňového moku.

 

Nejčastějšími příčinami případné infekce jsou:

– tahání, protáčení a jiné hraní si s piercingem

– kontakt s nečistými předměty (špinavé oblečení, povlečení aj.)

– delší kontakt s vodou, či kontaminace jinými tekutinami (sliny, sprchové gely, krémy atd.)

 

Dále není vhodné navštěvovat plavecké bazény, sauny, solária a podobné zařízení, kde by mohlo dojít ke vstupu infekce. Samozřejmostí je nevytahovat šperk z nezahojeného piercingu. Mějte také na mysli, že kuličky jsou vždy šroubovací a občas je potřeba je dotáhnout.

Případnou výměnu šperku za jiný naplánujte, až si budete jistí, že výměnou nezanesete do rány žádnou infekci. Doporučuji alespoň 2–3 měsíce.

Hojení můžete podpořit užíváním vitamínu C nebo zinku.

 

Dezinfekce

 

Není vhodné používat dezinfekci s obsahem alkoholu. Ten svou agresivitou ničí nově vytvořenou tkáň. Máte-li šperk s kamínkem, doporučuji se vyhnout i barevným dezinfekcím, které by mohly šperk poškodit.

 

Můžu doporučit tyto dezinfekční prostředky:

– solný roztok (2 dcl vody, 1 čajová lžička vody)

– antibakteriální mýdlo

– tea tree oil (máte-li s ním zkušenosti)

– nebo jinou bezalkoholovou dezinfekci dle Vašich preferencí

 

Na hydrataci vysušené pokožky po dezinfekci můžete použít např. Bepanten plus, heřmánkový krém nebo dětský olejíček. Toto je však určeno pouze na kůži, ne přímo do rány.

 

Piercing jazyku

 

Po aplikaci piercingu běžně dochází k otoku. Jeho velikost, doba vzniku a délka trvání jsou velmi individuální. Otok obvykle vzniká pár hodin po vpichu a trvá přibližně 5 dnů do odpuchnutí.

 

Péče

Pořiďte si antibakteriální ústní vodu – bez obsahu alkoholu. Nebo solný roztok (2 dcl vody + 1 kávová lžička mořské soli). Kloktejte první týden po aplikaci velmi důkladně 30–60 sekund po každém jídle. A poté ještě 14 dnů s menší intenzitou.

Vyvarujte se prosím kouření a pití alkoholu nejméně 24 hodin po aplikaci. Nejlépe to zkuste omezit do zahojení. Také nedoporučuji konzumovat jídlo nebo pít ze stejné nádoby jako někdo jiný. Vyvarujte se i kontaktu s cizími slinami.

Na hojení nepoužívejte žádné druhy antibiotik. Co jíst-nejíst Vám neřeknu, ale určitě se vyhněte pokrmům horkým, ostrým a kořeněným. Na druhou stranu cokoliv studeného bude na otok příjemné.  Šperk je dobré pročišťovat i od zubního kamene – buďto mechanicky, nebo v roztoku octa.

Po odpuchnutí mě kontaktujte. Vyměříme pro Vás správnou finální velikost šperku. Výměna je u mě zdarma.

V ceně aplikace piercingu ode mě také dostanete jeden pár náhradních bioplastových kuliček zdarma.

 

Piercing nosu

 

Ačkoli se může zdát, že se piercing nosu může hojit poměrně dlouho (cca 6–9 měsíců do úplného vyhojení), nebývají s ním téměř nikdy problémy. Dodržujte už známé zásady péče o piercing.

 

Na co si dávat pozor

Při smrkání, čištění piercingu a převlékání dávejte dobrý pozor, abyste za piercing nezavadili a nevytáhli jej z nosu. Následné nasazení do čerstvé rány je kvůli speciálnímu tvaru šperku poměrně komplikované. Časem to dostanete do ruky, ale je lépe se to učit na dohojeném piercingu než v průběhu hojení. Pokud je šperk jen povytažený, zkuste ho šetrně zasunout zpět. Pokud se Vám povedlo náušničku zcela vytáhnout a dát ji zpátky se nedaří, vsuňte místo ní do rány jakoukoliv rovnou náušnici, alespoň s trochu ušlechtilého materiálu. Poté se mi hned ozvěte, spolu to bez problému vyřešíme. Opravit piercing je dobré co nejdříve, protože nezahojený kanálek se má tendenci okamžitě smršťovat a zarůstat.

Běžná výměna šperku za jiný je vhodná nejdříve po 3 měsících od aplikace. V případě vypadlého kamínku, Vám šperk samozřejmě vyměním i dříve, ale i tato akce může proběhnout nejdříve 6 týdnů po aplikaci, abychom zbytečně nenarušili a nepoškodili okolní tkáň.

 

Piercing ucha

 

Piercing ušního lalůčku se hojí cca 1–2 měsíce, chrupavka až několik měsíců. Z hlediska péče nevyžadují uši nic zvláštního. Stačí, když se budete držet výše popsaných základních bodů.

 

Nastřelení vs. propíchnutí

U piercingu uší provádím dva typy aplikace – propíchnutí a nastřelení. Nastřelovat se dá pouze do lalůčku a chrupavku je naopak vždycky potřeba propíchnout jehlou. Většina lidí tedy pro lalůček volí nastřelení malé nastřelovací náušnice speciální pistolkou. Pokud ale klient nechce do lalůčku ani ze začátku malou nastřelovací náušnici (musí se nosit do zhojení ucha – minimálně dva měsíce), pak i lalůček propichuji jehlou. Lze do něj potom dát libovolnou náušnici. Toto si často žádají muži.

 

Na co si dávat pozor

Pozor je třeba dávat hlavně na výměnu původního šperku za jiný. Určitě nedoporučuji ani stříbro ani zlato. Ve zlatu je dnes zpravidla jen velmi málo % zlata, zato velká část jiných kovů. Stříbro zase v ráně, která není 100% zhojená, oxiduje a zabarvuje dírku do černa.

Výměnu šperku důrazně doporučuji až po úplném zhojení, kdy dírka v uchu při protočení piercingu vůbec nebolí.

 

Tunely

 

Samostatnou kapitolou jsou „tunely“. Při roztahování ucha na větší průměr tunelu je důležité jít postupně od malých náušnic k větším a dírku stále zvláčňovat a promazávat. Určitě se nesnažte nic uspěchat. A pokud dojde k natrhnutí, tak nejprve ranku přelečte a až potom pokračujte v roztahování. Pokud chcete dírku naopak stáhnout, musíte postupovat zase postupně od větších tunelů k menším, aby se ucho pomalu stahovalo. Hranice, kdy se ucho dokáže zcela vrátit do původního stavu, je u tunelů obecně cca 10 mm.

 

Piercing pupku

 

Ozdoba v pupíku je od nepaměti jedním z nejrozšířenějších piercingů. Zároveň ale patří mezi ty déle se hojící, proto je nejlépe jej směřovat na podzim, zimu. Aby Vám v létě dělal už jen parádu. Důvodem je to, že pupek se nachází uprostřed trupu a je hodně namáhaný i při běžných činnostech. Zarudnutí, podráždění a otok v prvních týdnech nejsou ničím neobvyklým.

Péče o tento druh piercingu je ale úplně běžná. Jen dbejte větší opatrnosti a šperkem zbytečně v ráně nehýbejte. Dvojnásobně zde platí, že úspěšné zhojení hodně závisí na Vaší péči.

Výměnu stávajícího šperku za jiný doporučuji nejdříve po 3 měsících od aplikace. Lépe ale až po půl roce. Rozhodně taky nedoporučuji náhradní šperky kupovat v obyčejných obchodech, jako jsou zlatnictví, bižuterie nebo nespecializované e-shopy. Pokud se nejedná o specializovaný obchod, obsluha nemůže vědět, co je vhodné pro Váš piercing. Může poté dojít k následným problémům, kvůli nevhodnému materiálu nebo délce šperku.

I když už je rána plně zhojená, nedoporučuji šperk vydělávat na delší dobu z pupíku pryč.

 

Piercing bradavky

 

Tento piercing je malinko bolestivější. Každopádně aplikace je hotová do minuty a za výsledek to určitě stojí.

Péče o piercing je stejná jako u jiných tipů, ale je potřeba dbát na to, abyste šperk nezatrhli. A také dodržovat správnou hygienu. Proto ženám doporučuji pořídit si kojící polštářky, které si budete vkládat do podprsenky, aby rána byla stále v čistotě.

I když už je rána plně zhojená, nedoporučuji šperk vytahovat z bradavky na delší dobu. Ačkoli po zhojení už piercing okamžitě nezarůstá, dochází po vyjmutí šperku k rychlému smrštění kůže.

Piercing bradavky se často doporučuje při problému „vpáčených bradavek“, kdy zapadlé bradavky způsobují potíže při kojení. Piercing je v tomto případě mnohem jednodušší řešení než operace.

 

Dámský intimní piercing

 

Tyto piercingy se hojí poměrně rychle během několika týdnů a většinou bez komplikací. Samozřejmě záleží na lokalizaci a anatomii nositelky. Vnitřní stydké pysky se hojí mnohem dříve než vnější, které jsou většinou vystavené většímu tření.

Infekce se dostane do rány velmi zřídka. Hojení je usnadněné tím, že do piercingu je vzato většinou jen malé množství tkáně. Některý typ piercingu může lehce krvácet.

Není vhodné zprvu nosit těsné prádlo nebo takové, co brání cirkulaci vzduchu. Spodní prádlo je dobré i 3x za den převléct.

Piercing je po dobu hojení nutné chránit před kontaktem s tělesnými tekutinami jiných osob (sperma, sliny). Několik dní je lepší se sexu zcela vyhnout. Pokud to nevydržíte, tak určitě pouze s ochranou. A po sexu je nutné samozřejmě piercing vydezinfikovat.